TSE Tarafından Baklava İçin TSE Ürün Standardı Yayınlandı

TSE Teknik Kurulu “Türk Baklavası” Standardını Yayımladı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin: “Standart bize yeni pencereler, yeni ufuklar, yeni kalkınma yolculukları açıyor”

Türk baklavasında kullanılması gereken malzemeler ve hazırlanış esaslarının belirlenmesi amacıyla Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Teknik Kurulu toplandı. TSE Başkan Vekili Doç. Dr. Mehmet Fahrettin Önder’in başkanlık ettiği toplantıya, TSE Standart Hazırlama Merkezi Başkanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İhtisas Kurulu, Teknik Kurul Üyeleri ve sektör temsilcileri katıldı. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıda baklava ile ilgili standart tasarısı kabul edilerek “Türk Baklavası” standardı yayımlandı.

Teknik Kurul toplantısı öncesinde TSE Genel Kurul salonunda resepsiyon gerçekleştirildi. Resepsiyona Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Nejat Koçer, Halil Mazıcıoğlu, Ali Şahin, Mehmet Erdoğan, Mehmet Sarı ve Derya Bakbak ile GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu ile baklava ustaları katıldı. Gaziantep ve diğer illerden baklavacıların bir stant açarak davetlilere baklava çeşitlerini ikram ettiği resepsiyon konuşmalarla devam etti.

Resepsiyona yoğun katılımla ilgili memnuniyetini dile getiren TSE Genel Sekreteri Üzeyir Karagöz “TSE, TSE olalı bu kadar meşhur bir standart görmemişti. İlginize çok teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

TSE Gıda Tarım ve Hayvancılık İhtisas Kurulu Başkanı Ahmet Atıcı ise, Türkiye’ye yönelik olmak üzere baklavanın standardını hazırladıklarını belirterek, “Baklavayla ilgili iyi bir standart hazırladık, boğazımızı, midemizi yakmayan sağlıklı baklava yiyeceğiz” diye konuştu.

Dünyada her alanda büyük bir rekabetin yaşandığına dikkat çeken Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin baklavanın standardıyla ilgili çalışmayı çok önemsediklerini belirtti. Şahin: “Bu potansiyeli dünyaya tanıtmak, dünyayı ülkemize, şehrimize getirmek görevlerimizden biri. Bunu birlikte başaracağız” diye konuştu.

Eski TSE Başkanı Hulusi Şentürk de baklavanın standardının yayınlanıyor olmasının sevincini yaşadıklarını belirterek, başta gıda olmak üzere dünyada trilyon doları bulan gıda pazarını, Türk sanayisinin önünü açacak adımların beraber, hızlı bir şekilde atılmasını istedi.

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu ise, Türkiye’de ilk defa Gaziantep baklavasının Avrupa tescili aldığını ifade ederek, bundan sonra Türkiye’nin her noktasında baklavanın aynı standartta üretileceğini söyledi. Bundan sonraki tek arzularının baklavayı, dünyanın her yerine taşımak olduğunu dile getiren Konukoğlu, Türkiye’nin her noktasında baklavanın aynı standartta yapılacağını kaydetti.

Kaynak : TSE

Haber Linki : Tıklayınız

Baklava TSE Ürün Belgelendirmesi konusunda danışmanlık, eğitim, belgelendirme ve yazılım çözümlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için sayfanın alt kısmında bulunan TALEP BAŞVURUSU bölümünden ihtiyacınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Talebinize ilişkin danışmanlarımız tarafından gerekli değerlendirme yapılarak tarafınıza dönüş sağlanacaktır.Bir Cevap Yazın