kosgeb destekleri

KOBİ nedir, nasıl KOBİ olunur?

KOBİ’ler, mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerin dahil olduğu bir sınıf/gruptur.

Türkiye’de KOBİ tanımı:

– Mikro Ölçekli İşletmeler: Çalışan personel sayısı 10’dan az olan ve yıllık net satış hasılatı veya yıllık mali bilanço toplamı 1.000.000 TL’den az olan işletmeler bu gruba dahildir.

– Küçük Ölçekli İşletmeler: Çalışan personel sayısı 50’den az olan ve yıllık net satış hasılatı veya yıllık mali bilanço toplamı 8.000.000 TL’den az olan işletmeler bu gruba dahildir.

– Orta Ölçekli İşletmeler: Çalışan personel sayısı 250’den az olan ve yıllık net satış hasılatı veya yıllık mali bilanço toplamı 40.000.000 TL’den az olan işletmeler bu gruba dahildir.

KOSGEB Hakkında

KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı),ülkemizdeki KOBİ’lerin rekabet seviyesinin artırılması ve KOBİ’lerin ihracat, Ar-Ge, kurumsallaşma vb. konularda kapasitelerinin geliştirilmesi amacıyla, ülkemizdeki KOBİ’lerin küresel pazarda söz sahibi olmasını sağlayan, KOBİ ve girişimcilik politikalarının belirlenmesinde etkin, dünyada örnek alınan kuruluş olmak vizyonuyla ve KOBİ’lerin rekabet güçlerini geliştirmeye ve girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmaya yönelik nitelikli hizmet ve destekler sunarak, KOBİ’lerin ekonomik ve sosyal kalkınmadaki paylarını artırmak misyonuyla 3624 sayılı Kanunla 20 Nisan 1990 tarihinde kurulmuştur. KOSGEB, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olup, tüzel kişiliğe haizdir. KOSGEP, KOSKEB, KOSGEP diye telaffuz edilse de, asıl adı KOSGEB’tir.

KOSGEB tarafından bir çok sektör desteklenmektedir. KOSGEB tarafından desteklenen sektörlere ve destek konularına ulaşmak için, aşağıda bulunan ilgili bağlantılara tıklayarak bilgi edinebilirsiniz.

KOSGEB destekleri hakkında detaylı bilgi almak için sayfanın en üst kısmında bulunan TEKLİF İSTE butonuna tıklayarak bilgi ihtiyacınız bizlerle paylaşabilirsiniz. Talebinize ilişkin uzmanlarımız tarafından gerekli değerlendirme yapılarak tarafınıza dönüş sağlanacaktır.

kosgeb-destek

KOSGEB, Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki rolünü ve etkinliğini artırmak, rekabet güçlerini artırmak ve sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla kurulmuş kamu kurumudur.

hizmetlerimizi incelemektesiniz. talep oluşturmak için...