fsc belgesi

FSC Belgesi, ahşap ürünlerinin ormandan başlayarak üretim, dönüşüm ve dağıtım süreçlerini içererek tüketiciye kadar ulaştığı kesintisiz yolu ifade eder. Tüketici yönünden bakıldığında FSC, ürünün menşei hakkında bilgi sağlarken doğru ürünün doğru kanallardan teslimini garanti altına alır. FSC belgesi, ürünün yasal mevzuatlara uygun yönetilmiş ormanlardan ve kontrollü kaynaklardan elde edildiğini ispatlar. Bu ürünlerin kontrolsüz ağaçlardan üretilmiş ürünlerle karışmadığını doğrular.
Ahşap nihai ürün veya hammadde üzerindeki FSC amblemi ve kayıt numaraları bu sistemin üretici tarafından uygulandığının görsel ifadesidir. FSC Belgesi kapsamında tahta, kereste vb. ahşaptan üretilmiş ürünlerin yanısıra kağıt ve kağıt bazlı ürünler (gazete, dergi, karton koli, kağıt ambalajlar vb.), her türlü orman ürünlerinde yapılmış bir çok ürün bu belge ile belgelendirilebilir.
Ürün üzerine iliştirilen FSC logosu, ilgili ürünün elde edildiği ormanın sürdürülebilir bir biçimde yönetildiğini ve bunun bağımsız bir denetleme kurulu tarafından tetkik edilerek onaylandığını işaret eder.
FSC Belgesi Sahibi İşletmelerin FSC Standardını Uygulanmasının İşletmelerine Faydaları
  • FSC Belgesi sayesinde FSC markasını ve etiketlerini kullanma hakkına sahip olan işletme, bu şekilde ürünlerinin yasal şartlara uyum sağlamış ve iyi yönetilmiş kaynaklardan geldiğini kanıtlayabilir,
  • Kendi sektöründe rekabet avantajı sağlar, kurumsal zincirde bulunan firma kategorilerinde yer alır.
  • İşletmesine katma değer sağlayarak uluslar arası tanınma ve prestij elde edebilir,
  • Gelecek nesillere ormanların sağlıklı bir şekilde devredilmesine olanak sağlar,

 

FSC Belgesi konusunda danışmanlık, eğitim ve belgelendirme çözümlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için sayfanın alt kısmında bulunan TALEP BAŞVURUSU bölümünden ihtiyacınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Talebinize ilişkin danışmanlarımız tarafından gerekli değerlendirme yapılarak tarafınıza dönüş sağlanacaktır.

fsc belgesi

Orman Yönetim Konseyi (FSC), dünya ormanlarının yönetiminin korunmasının geliştirilmesi için kurulmuş bir organizasyondur. Ürün üzerinde bulunan FSC etiketi, tüketicinin kağıt ürünü veya kereste alırken tercih yapmasını kolaylaştırır.

hizmetlerimizi incelemektesiniz. talep oluşturmak için...