iso 22716 iyi üretim uygulamaları (GMP)

Kozmetik sanayi tarafından kullanılmak üzere ve bu sektörün belirli ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hazırlanmıştır. ISO 22716, ürün kalitesini etkileyen insan faktörü ile teknik ve idari hususların yönetimine ilişkin olarak kuruluşa ve uygulamaya yönelik tavsiyelerde bulunur. Standard, ürünlerin alınışından sevkiyatına kadar akışın izlenmesi amacıyla kullanılmasına imkân sağlamak için yazılmıştır.

ISO 22716 Kozmetikte İyi Üretim Uygulamaları (GMP), Kozmetik için yeni Avrupa Birliği düzenlemelerinin temel taşlarından biridir. Bu düzenleme, tüketici güvenliğini sağlamak için çok yüksek gereksinimler ortaya koyar. Tüm bu yeni yasal gereksinimlerin içinde, Avrupa pazarı içinde dolaşan tüm kozmetik ürünleri ISO 22716 standartlarında tanımlanan Kozmetik İyi Üretim Uygulamalarına göre üretilmelidir. Standart kozmetik üretim zincirindeki tüm katılımcılar ile direkt ilgi kurmaktadır. Malzeme üreticileri, son ürün birleştiricileri, distribütör ve ithalatçılar/ihracatçılar, tüm katılımcılar buna dahildir ve yeni sorumluluklar tanımlanmıştır.

Avrupa pazarı üzerinde dolaşan tüm kozmetik ürünlerinin ISO 22716 standartlarında tanımlanan Kozmetik iyi Üretim Uygulamalarına göre üretilmesi zorunlu olacaktır. Diğer gereklilikler üreticiler ve dağıtımcılar açısından artan bir sorumluluk içerir. Avrupa komisyonuna tanıtımda, özellikle toksit içerikli maddelere ilişkin ürün etiketleme, daha kapsamlı ürün dosyası ve zorunlu bildirim gerekmektedir. Kozmetik Pazarları gelişmiş olan diğer ülkeler iyi Üretim Uygulamaları zorunlu bir gereksinim olarak görüp pazarlarına adapte edeceklerdir.

Kozmetik iyi üretim uygulamaları bugüne kadar gelen tecrübeleri, işletme kurallarını, organizasyonel kılavuzları içerir ve özellikle insan, teknik ve yönetimsel faktörlerin üretim kalitesine etkilerine odaklanır. GMP’nin amacı üründen beklenen teknik özelliklere denk düşen faaliyetleri tanımlamaktır: İyi uygulanılırsa ürün güvenilir sayılmaktadır. ISO 22716 Kozmetik iyi Üretim Uygulamalarını tanımlayan standarttır. Kozmetik endüstrisi profesyonellerinin işbirliğiyle yazılmıştır ve en iyi sınıf yöntemleri teşvik eder. ISO 22716’nın kapsamı yalnızca üretim aktiviteleriyle sınırlandırılmamıştır ayrıca kontrol, depolama ve sevkiyat işlemlerini de kapsar.

ISO 22716 denetimi ham madde üreticilerinden bitmiş ürünlerin imalatına kadar kozmetik ürünlere ait farmasötik ürün tedarik zincirleri ile ilgili gereklilikleri anlamanıza yardım eder. Ayrıca GMP ilkeleri ve ISO 22716 maddelerine göre bir kalite yönetim sistemi (KYS) oluşturmak için özel gerekleri de açıklar. Denetimler, Kozmetik Endüstrisi için GM geliştirilmesi, uygulanması ve yönetiminde yer alan herkes için bir giriş niteliğindedir ve özellikle kozmetik ürünler üreten ve GMP uyumlu olmak isteyen kuruluşlar ile ilgilidir. ISO 22716 temelinde başka bir yönetim sistemi ile (ISO 9001, ISO 14001 vb.) entegre kurulabilir.

ISO 22716 Belgelendirmesinin Faydaları Nelerdir?

  • Firmanın piyasa itibar ve prestijin artmasını sağlar.
  • Yasal mevzuatlara uyumu sağlar.
  • Çalışanların motivasyonu arttırır.
  • İşletmenizi sağlık bakanlığı denetimlerine hazırlar.
  • Maliyetleri azaltarak uluslararası rekabet avantajı sağlar.
  • Uluslararası ticarette kolaylıklar sağlar.

Yönetim sistemleri konusunda danışmanlık, eğitim, belgelendirme ve yazılım çözümlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için sayfanın alt kısmında bulunan TALEP BAŞVURUSU bölümünden ihtiyacınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Talebinize ilişkin danışmanlarımız tarafından gerekli değerlendirme yapılarak tarafınıza dönüş sağlanacaktır.

iso 22716

ISO 22716 Kozmetik iyi Üretim Uygulamalarını tanımlayan standarttır. Kozmetik endüstrisi profesyonellerinin işbirliğiyle yazılmıştır ve en iyi sınıf yöntemleri teşvik eder.

hizmetlerimizi incelemektesiniz. talep oluşturmak için...