BRC/İFS Food uygulamaları

BRC İngiliz Perakendecilik Konsorsiyumu Standardı (British Retail Consortium Standard), İngiliz perakendecilerinin oluşturmuş olduğu bir standarttır. İki yıllık bir çalışma sonunda, Ekim 1998’ de BRC- Global Standart-Food adı altında gıda, müşteri ürünleri ve ambalaj malzemeleri için gerekli şartları içeren bir standart olarak yayımlanmıştır. 2003 yılında ise BRC, GFSI (Global Food Safety Initiative ) tarafından onaylı bir standard olarak son şeklini almıştır.

BRC’ nin başlıca amacı, uluslararası kabul görmüş gıda güvenliği standartlarını kapsayıcı bir çerçeve oluşturmak ve gıda güvenliğinin gelişmesine yardımcı olmaktır. Biçim ve içerik açısından standart, gıda üreticilerinin çalışma sistemleri hakkında fikir verebilecek şekilde tasarlanmıştır. Böylece gıda güvenlik kriterleri ve takip prosedürlerinin standardizasyonu sağlanmıştır.

BRC – Global Gıda Standardı Sertifikasına sahip olmayı isteyen firmalar; tedarikçi taleplerine uygunluk, gıda güvenliğinin İngiliz tedarikçiler tarafından kabulü, tedarikçi denetim sayısında azalma, ürün güvenlik ve kalitesinde gelişim, verimli çalışmada gelişim ve rekabetçi pazar yapılanması gibi kazançlar sağlayacaklardır.

BRC Standardı; HACCP Sistemi, Kalite Yönetim Sistemi, Tesis Çevre Standartları, Ürün Kontrolü, Süreç Kontrolü, Personel bölümlerini kapsayan 6 bölümden oluşmaktadır. Standart, gıda işlenmesini kategorize etmiş ve ve belirtilen 6 başlık altında inceleyip yayınlamıştır.

Firmalar BRC belgelendirme başvurusu yaparlarken aşağıdaki kategorileri inceleyip kendileri için uygun olan kategori üzerinden çalışmalarını gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu kategoriler ise;

İşlenmemiş et ve balık ürünleri (Kırmızı ve beyaz et- balık, işlenmemiş et ve balık ürünleri)

  1. Üretim (Taze ve dondurulmuş meyve ve sebze)
  2. Günlük Yiyecekler(süt ve süt ürünleri, yumurta)
  3. Pişirilerek dondurulmuş, yemeğe yada pişirmeye hazır et ve balık ürünleri
  4. Çevre koşullarına dayanıklı, ısı korumalı, paketli gıda ürünleri
  5. Çevre koşullarına dayanıklı diğer gıda ürünleri (içecekler, unlu mamuller, kurutulmuş gıdalar, hafif gıda ürünleri ve kahvaltı tahılları, sıvı ve katı yağlar, gıda katkı maddeleri) şeklindedir.

BRC belgesi konusunda danışmanlık, eğitim ve belgelendirme çözümlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için sayfanın alt kısmında bulunan TALEP BAŞVURUSU bölümünden ihtiyacınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Talebinize ilişkin danışmanlarımız tarafından gerekli değerlendirme yapılarak tarafınıza dönüş sağlanacaktır.

brc

BRC, İngiltere perakende ticaretini temsil eden ticari bir örgüttür.BRC perakendeciliği ve tüketiciyi etkileyen birçok konu ile doğrudan ilgilenmektedir.

hizmetlerimizi incelemektesiniz. talep oluşturmak için...